Ocieplanie budynku

W dzisiejszych czasach w zasadzie każdy nowobudowany jest ocieplany z zewnątrz warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Styropian mocowany jest w pierwszej kolejności na warstwie specjalnego kleju do ociepleń. Pierwsze 2 warstwy kleimy ‘obwodowo’, tzn klej rozprowadza się po obwodzie arkuszy styropianu. Dzięki temu redukuje się przewiewanie powietrza pomiędzy ścianą a styropianem. Błędy w tym zakresie mogą powodować tak zwane ‘wianie’ z gniazdek. Można to zaobserwować na przykład przykładając w chłodne dni rękę do gniazdek w ścianie – poczuje się wtedy nadmuch zimnego powietrza.

Kolejne warstwy styropianu mocowane są już tradycyjnie na tak zwane placki, gdzie klej nakłada się w kilku punktach arkuszy styropianu. Aby wzmocnić trzymanie warstwy ocieplenia do ścian, styropian jest dodatkowo mocowany kolkami. Częstym błędem jest nakładanie kleju i siatki bezpośrednio na zakończenia kołków mocujących. Powoduje to powstawanie o porankach na warstwie tynku kropek (tak zwanej biedronki) w miejscu każdego kołka. Aby tego uniknąć zakończenia kołków zagłębia się ok 2cm w warstwie ocieplenia i przykrywa idealnie dopasowanymi zaślepkami ze styropianu. ]

Dopiero na to układa się klej z zatopioną siatką i drugą warstwę kleju.

Aby uniknąć mostków termicznych należy zadbać o ciągłość w warstwie ocieplenia. Ewentualne szczeliny pomiędzy arkuszami należy wypełnić pianką o wysokich parametrach izolacyjności. W przypadku otworów okiennych bardzo ważne jest dokładne wypełnienie przestrzeni pomiędzy ramą okienną a ścianą pianką. My stosujemy niebieską piankę o podwyższonej elastyczności i parametrach izolacyjnych. W przypadku stosowania rolet okiennych stosujemy podwójne ocieplenie. Cienka warstwa styropianu jest naklejona bezpośrednio na nadproże a po montażu rolety na jej przednią stronę.

Podziel się tą wiadomością z innymi